23. maiOmakultuuripäev "Mulk Helme kihelkonnas"

23. mail toimus Tõrva Kultuurimaja õuel omakultuuripäev “Mulk Helme kihelkonnas”, mille üldeesmärgiks oli anda ülevaade Mulgimaa ajaloost ning tutvustada mulgi keelt ning traditsioone läbi aktiivsete tegevuste, taaselustada ja propageerida unustusse vajuvat mulgi keelt oma ajaloolisel kasutusalal ning harjutada Valgamaal elavaid inimesi mõttega, et osa maakonnast kuulub ajaloolise Mulgimaa territooriumile.

Mulke ja nende traditsioone tutvustav päev oli üles ehitatud järgmiselt:

Omakultuuripäev toimus Tõrva linnas juba kolmandat korda. Kogu tegevus toimus Tõrva linnas kultuurimaja hoovis, kuhu oli spetsiaalselt selleks päevaks ehitatud püstkoda ehk Mulgikoda, üles seatud müügilett mulgi toitudega ehk Mulgipada, ehitatud esinejatele lava ehk Mulgilava ning kokku kutsutud Helme kihelkonna käsitöömeistrid ehk Mulgimeistrid, kes olid võtnud näitus-müügiks kaasa enda valmisatud näputöö ning andsid oma oskusi edasi ka noorematele põlvedele

Mulgikoda on koht, kus terve päeva jooksul sai kuulata ja kaasa rääkida mulkide ja Mulgimaa jaoks tähtsatel teemadel ning õppida ja aktiivselt osaleda Mulgimaa pärimuskultuuri traditsioone tutvustavates õpitubades. Tegevus toimus mulgi keeles.

Mulgimeistrid on Helme kihelkonna käsitöömeistrid, kellel oli võimalus näidata, tutvustada ja müüa oma näputööd. Neil kõigil oli võimalus anda nõu ja jagada õpetussõnu uutele käsitööhuvilistele. Juhendaja eestvedamisel õppida kõlapaela valmistamist, pajupilli meisterdamist, Helme tikandiga märsi valmistamist.

Mulgipada oli aga koht, kus inimene sai maitsta, ise valmistada ja osta tuntumaid ja vähemtuntumaid  traditsioonilisi mulgi toite. Kohal olid mulgi naised, kes jagasid ka retseptinõuandeid.

Mulgilava kultuuriprogrammis astusid publiku ette Tõrva linna kultuurikollektiivid, kes olid selgeks õppinud mulgikeelsed laulud ja Tõrva linna estraaditrupp Tõrva Tilgad, kelle poolt tulid esmaettekandmisele mulgikeelsed etüüdid.

Omakultuurihõngulise päeva saatsid tänapäevasesse öösse mulgi juurtega ansambel “Tuulepuu” ja Margus Põldsepp.

Üritust toetusid: Eesti Kultuurkapital, Rahvakultuuri keskus, Tõrva Linnavalitsus

Loe lähemalt Tõrva linna kodulehelt

Kommentaarid: 0

Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: